20101230

Łączenie i podział PP

Łączenie PP polega na utworzeniu 1 PP, w skład którego wchodzą załogi i części mienia ogólnonarodowego należące do 2 lub więcej PP podlegających połączeniu.

Podział przedsiębiorstwa polega na utworzeniu 2 lub więcej przedsiębiorstw w oparciu o wydzielone, zorganizowane części załogi oraz zespoły środków trwałych i odpowiadające im części środków obrotowych (zakłady i inne jednostki organizacyjne), należące do PP ulegającego podziałowi.

Podział przedsiębiorstwa może również polegać na wyłączeniu z PP jednostki lub jednostek organizacyjnych, o których mowa powyżej, w celu włączenia ich do innego przedsiębiorstwa.

Połączenie i podział PP mogą nastąpić jedynie w wypadkach, gdy przemawiają za tym wymierne i trwałe korzyści ekonomiczne lub organizacyjne.

Organ uprawniony:

Łączenie i podział PP zarządza organ założycielski (w formie postanowienia):

  • z własnej inicjatywy, za zgodą rady pracowniczej bądź
  • na wniosek rady pracowniczej lub
  • na wniosek kierownika zakładu PP wielozakładowego, poparty przez radę pracowniczą zakładu lub nie mniej niż 50% załogi zakładu, w którym nie ma rady pracowniczej

Minister właściwy ze względu na przedmiot działania PP może – w celu lepszego wykorzystania środków produkcji oraz poprawy efektywności gospodarki – podejmować decyzje w sprawie podziału PP:

  • z własnej inicjatywy,
  • na wniosek organu założycielskiego lub rady pracowniczej,
  • na wniosek rady pracowniczej i kierownika zakładu sporządzającego bilans lub kierownika takiego zakładu, w którym nie ma rady pracowniczej, po zasięgnięciu opinii organu założycielskiego oraz organów przedsiębiorstwa.

Od decyzji ministra przysługuje sprzeciw (dyrektorowi PP i radzie pracowniczej – szczegółowo o sprzeciwie przy nadzorze nad PP).

Sposób podjęcia decyzji:

Zamiar przedstawia się w celu uzyskania opinii:

  1. ogólnemu zebraniu pracowników lub radzie pracowniczej,
  2. związkom zawodowym.

Przed podjęciem decyzji przeprowadza się postępowanie przygotowawcze. (organ założycielski powołuje zespół przygotowawczy). Zespół ten ma zbadać przyczyny, cel, potrzebę i warunki zamierzonych zmian organizacyjnych oraz przedstawić opinię.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 25 września 1981 r. o PP (Dz.U. z 2002 r., Nr 112, poz. 981), dalej jako "UPP",
  • rozporządzenie z dnia z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie wykonania ustawy o PP (Dz. U. z 1981 r., Nr 31, poz. 170), dalej jako "Rozp".