20101230

Likwidacja i upadłość PP

Podstawa prawna: ustawa z 1981 r. o PP

Likwidacja PP polega na zadysponowaniu jego składnikami materialnymi i niematerialnymi (art. 551 kc) i wykreśleniu PP z KRS, po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.

Podstawy likwidacji:

  • PP prowadzi działalność gospodarczą ze stratą w ciągu kolejnych 6 m-cy,
  • prawomocnym wyrokiem sądu lub ostateczną dec. administracyjną zakazano przedsiębiorstwu działania we wszystkich dziedzinach objętych dotychczasowym przedmiotem działania, a przedsiębiorstwo nie podjęło działalności w innej dziedzinie,
  • z wnioskiem takim zwróci się zarząd komisaryczny,
  • ponad 50% aktywów ogółem przedsiębiorstwa łącznie:
    • stanowią udziały, inne tytuły uczestnictwa w spółkach lub obligacje,
    • oddano do używania innym osobom na podstawie umów prawa cywilnego.

Dec. o likwidacji podejmuje organ założycielski z własnej inicjatywy bądź na wniosek rady pracowniczej przedsiębiorstwa, o ile minister właściwy do spraw Skarbu Państwa nie zgłosi sprzeciwu, wraz z uzasadnieniem, w terminie 2 tygodni.

Środki zaskarżania:

Od decyzji organu założycielskiego o likwidacji radzie pracowniczej i dyrektorowi przedsiębiorstwa przysługuje sprzeciw w trybie art. 63 UPP.

a)    sprzeciw (wraz z uzasadnieniem) wnosi się do organu, który decyzję wydał, w terminie siedmiu dni od daty jej przekazania. Wniesienie sprzeciwu wstrzymuje wykonanie decyzji.

b)    w razie podtrzymania decyzji przez organ, do którego został skierowany sprzeciw, dyrektorowi przedsiębiorstwa oraz radzie pracowniczej przysługuje prawo wniesienia w ciągu siedmiu dni sprawy do sądu (który w terminie czternastu dni wyznacza rozprawę).

Procedury

Z chwilą postawienia PP w stan likwidacji:

  1. organ założycielski odwołuje dyrektora i wyznacza likwidatora,
  2. z mocy prawa rozwiązaniu ulegają organy samorządu załogi przedsiębiorstwa,
  3. kompetencje rady pracowniczej do zatwierdzania rocznych sprawozdań finansowych PP, postawionych w stan likwidacji, wykonuje organ założycielski.

Zamiar wraz z założeniami
dokonania likwidacji PP przedstawia się w formie pisemnej ogólnemu zebraniu pracowników lub radzie pracowniczej przedsiębiorstwa oraz związkom zawodowym działającym w przedsiębiorstwie w celu uzyskania opinii. Opinia może zawierać propozycje zmierzające do wyprowadzenia przedsiębiorstwa z trudnej sytuacji gospodarczej.

Przed podjęciem decyzji o likwidacji przedsiębiorstwa przeprowadza się postępowanie przygotowawcze. Do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego organ założycielski powołuje zespół przygotowawczy. Zespół ten ma zbadać przyczyny, cel, potrzebę i warunki zamierzonych zmian organizacyjnych oraz program likwidacji.

Upadłość PP:

PP może być postawione w stan upadłości.

Z dniem ogłoszenia upadłości PP:

  1. organ założycielski odwołuje dyrektora przedsiębiorstwa i wyznacza reprezentanta upadłego,
  2. ulegają rozwiązaniu, z mocy prawa, organy samorządu załogi przedsiębiorstwa.

Z dniem ogłoszenia o wszczęciu postępowania upadłościowego wobec likwidowanego przedsiębiorstwa postępowanie likwidacyjne ulega zawieszeniu, a następnie, z dniem ogłoszenia upadłości, umorzeniu z mocy prawa.

W sprawach nieuregulowanych UPP mają zastosowanie przepisy prawa upadłościowego.