20101230

Oddanie PP do odpłatnego korzystania

Uprawniony organ = Prawa i obowiązki Sk.P. wynikające z umowy o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania wykonuje Minister Sk.P.

Oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania na rzecz spółki może nastąpić, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:

  1. do spółki przystąpiła odpowiednio ponad połowa ogólnej liczby pracowników PP albo pracowników i rolników lub rybaków,
  2. akcjonariuszami spółki są wyłącznie osoby fizyczne, chyba że minister właściwy do spraw Sk.P. zezwoli na uczestnictwo w spółce osobom prawnym,
  3. opłacony kapitał zakładowy spółki nie jest niższy niż 20% wysokości funduszu założycielskiego i funduszu przedsiębiorstwa w dniu, na który został sporządzony bilans za rok obrotowy poprzedzający wydanie zarządzenia o prywatyzacji bezpośredniej,
  4. co najmniej 20% akcji zostało objętych przez osoby niezatrudnione w prywatyzowanym PP.
  • Minister właściwy do spraw Sk.P. może wyrazić zgodę na oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania na rzecz spółki niespełniającej warunku, o którym mowa w lit d)
  • Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku o prywatyzację bezpośrednią nie zostanie złożony wniosek o wpisanie do rejestru przedsiębiorców spółki spełniającej warunki określone w ustawie, Sk.P. może oddać przedsiębiorstwo do odpłatnego korzystania osobie fizycznej lub prawnej.
  • Oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania następuje w drodze umowy zawartej między Skarbem Państwa a przejmującym na okres nieprzekraczający piętnastu lat.
  • W umowie o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania, strony mogą postanowić, że:
  • po upływie okresu, na który umowa została zawarta, i spełnieniu warunków określonych w umowie zostanie przeniesione na przejmującego prawo własności przedsiębiorstwa,
  • po upływie okresu, na który umowa została zawarta, przejmujący ma prawo nabycia przedsiębiorstwa; ustalenie ceny następuje po zakończeniu okresu, na który została zawarta umowa o odpłatne korzystanie,
  • po upływie dwóch lat od dnia zawarcia umowy akcje spółki w podwyższonym kapitale mogą objąć osoby prawne.
  • W umowie o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania strony mogą postanowić, że własność przedsiębiorstwa może być przeniesiona przed upływem okresu, na który umowa została zawarta, zaś pozostała część należności zostanie zapłacona w ratach. Przeniesienie własności przedsiębiorstwa na warunkach określonych w ust. 3 może nastąpić nie wcześniej niż po zapłaceniu przez przejmującego co najmniej jednej trzeciej należności wynikających z umowy oraz po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za drugi rok obrotowy od dnia zawarcia umowy o odpłatne korzystanie; okres ten ulega skróceniu o połowę w przypadku spłacenia przez przejmującego co najmniej połowy należności ustalonej w umowie. Pozostała do spłacenia część należności jest oprocentowana w wysokości nie niższej niż wskaźnik wzrostu cen dóbr inwestycyjnych, ogłaszany co kwartał przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
  • Organ założycielski, który w imieniu Sk.P. zawarł umowę, o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania niezwłocznie po jej zawarciu przekazuje ministrowi właściwemu do spraw Sk.P. niezbędne dokumenty i informacje do wykonywania przez niego praw i obowiązków Sk.P. wynikających z tej umowy.

    Możliwość rozwiązania umowy przez Skarb państwa bez konieczności zwrotu spełnionych świadczeń ani nakładów poniesionych na przedmiot umowy:

  • Umowa może być rozwiązana przez Sk.P. przed upływem okresu, na który została zawarta, gdy przejmujący nie wykonuje lub nienależycie wykonuje zobowiązania wynikające z zawartej umowy; w takim przypadku przejmującemu nie przysługuje zwrot spełnionych świadczeń ani nakładów poniesionych na przedmiot umowy.

    W przypadku rozwiązania umowy przed końcem terminu, na który została zawarta, Sk.P. może:

  • przeprowadzić prywatyzację przedsiębiorstwa, które było jej przedmiotem, lub odpłatnie zbyć przejęte składniki mienia pozostałe po takim przedsiębiorstwie - w trybie publicznym określonym w art. 48 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji,
  • wnieść bez zachowania trybu określonego w art. 48 ust. 1 przedsiębiorstwo lub przejęte składniki mienia pozostałe po takim przedsiębiorstwie do jednoosob. sp. Sk.P..
  • odpłatnie zbyć przedsiębiorstwo lub przejęte składniki mienia po takim przedsiębiorstwie, na rzecz jednostki samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli mienie to jest niezbędne do wykonywania zadań własnych przez składających ofertę nabycia: jednostkę samorządu terytorialnego lub związek jednostek samorządu terytorialnego. W takim przypadku nie stosuje się art. 48.